https://gdereciklirati.rs/# Na ovom sajtu imate jedan divni putokaz gde šta reciklirati, koji je napravila Suzana, urednica portala https://srda.rs/
Pogledajte i ovaj video zapis. https://youtu.be/FqwYMh80QW8
Gradsko zelenilo u Novom Sad primenjuje malč po zelenim površinama. Oduševili su me. Taj malč je od seckanih grana, koji su prikupili od drveća. Najbitnije da taj drveni otpad nije spaljen, već je pametno iskorišćen. Hvala Im.
Oznaka za ambalažu ima od 1 do 99. dole navodim neke oznake o plastici. Izbegavajte plastiku, ako možete.
Oznake plastične ambalaže od 1 do 7.
Polivinil klorid - PVC, također poznat kao vinil. Ova „otrovna plastika“ loša je zbog prisutnosti DEHA, plastifikatora, odnosno omekšivača plastike koji se koristi prilikom proizvodnje PVC-a. Dugotrajna izloženost DEHA potencijalno uzrokuje smanjenje tjelesne težine i koštane mase, oštećenje jetre i testisa, te rak. Zabeležene su negativne zdravstvene reakcije djece koja su žvakala meke plastične igrače od PVC-a. Proizvodnjom i spaljivanjem PVC-a također se oslobađaju kancerogeni dioksidi u okoliš i u prehrambeni lanac.
1 Ako morate koristite samo jednom. Otrov antimon
2 Ako možeš koristi je umesto 1. Polietilen visoke gustoće
3 Izbegavaj. Otrov Ftalat
4 Navodno se smatra bezopasnom. Polietilen niske gustoće
5 Navodno isto sigurna. Polipropilen. Stabilan, ali može nekada izlučiti neku lošu supstancu.
6 Izbegavati, posebno kad se ugrije dosta otrovna. Polistiren. Toplina ga razlaže u otrovni stiren.
7 Nikako je nebi trebalo koristiti i držati hranu i piće. Više vrsta plastike ima u sebi Bistefenol (BPA)
Vodu sve češće nosimo sa sobom. Najgori način je njezino prenošenje u plastičnoj ambalaži, posebno u onoj sa oznakama 1,3,6 ili 7. Voda u takvim bocama je podložna hemijskom ili temperaturnom delovanju, a kod naknadnog punjenja i bakteriološkom. Mnogi koji imaju priliku da odu na neki izvor i napune svoje plastične balone i boce izloženi su velikoj opasnosi, većoj nego pijenjem vode iz gradskog vodovoda. Posebno ako takva voda stoji na suncu. Poželjne bi bile staklene bobe, ali su nepraktične. Preporučljive su aluminijske boce sa zaštitnom košuljicom koja odvaja sadržaj od aluminija. Ako se košuljica ošteti, voda će biti otrovna. Za pijenje vode tokom šetnje, u kancelariji, školi, polse rekreativnih aktivnosti, najbolje je imati malu staklenu bocu za ličnu upotrebu, koje se mogu naći na tržištu. Na taj način uradit ćete nešto korisno za svoje zdravlje a i okolinu
Kod mene na placu za sada, jedino što bacam u smeće, je staklo od 70-72, krpe od 60 -61 i najlon vreće. Sve ostalo se reciklira, prodaje ili poklanja.
Krpe, staklo i najlon vreće nitko neće da uzima bar za sada.